Utfärder

1971  Kulturhistoriskt intressant i Hemsjö och Ödenäs
1972  Ekornavallen, Varnhem, Skara
1973  Anten-Gräfsnäs järnväg, Stora Mellby kvarn, Lilla Edet, Lödöse, Starrkärr
1974  Bohuslän (Tanum, Fjällbacka, Möckleby hembygdsgård)
1975  Borås, Ulricehamn, runt Åsunden, Torpa stenhus, Hedared
1976  Dalslands kanal, Bengtsfors gammelgård
1977  Halland m m (Fjärås bräcka, Tjolöholm, Äskhult, Kinna)
1978  Ornunga, Åsle tå, Billingen, Bredablick, Gudhem
1979  Öckerö kyrka
1980  Småland (Växjö, Utvandrarnas hus, Apladalen)
1981  Småland och Öland (Karl Rohdes gård, Stensjö, Eketorp, Långe Jan, Granhults k:a)
1982  Kålland (Skalunda, Rackeby, Strö), Skara Sörmland m m 2 dagar (Julita, Katrineholm, Rejmyre, Norrköping, Omberg, Gränna)
1983  Vargön, Västra Tunhem Skåne 3 dagar (Backåkra, Sandhammaren, Ales stenar, Kåseberga, Lunds domkyrka, Kulturen, Röstånga, Eneskogen Anderstorp, Djupedal, Kullen)
1984  Botaniska trädgården i Göteborg Stockholm m m (Skansen (budkavlen), Vasamuseet, Millesgården, Stadshuset, Slottet, Gamla stan), Kolmården
1985  Kinnekulle (guckoskon!)
1986  Valle härad, Varnhem
1987 Bohusläns museum, Skärhamn, Sjögården, Orust
1988 Gotland 5 dagar
1989  Nääs naturum, Lerum, Hillefors grynkvarn
1990 Molla bokskog, Eriksbergs kyrkor Nödinge kyrka
1991  Vänga kvarn
1994  Lödöse museum
2000  Göteborg (Lundby nya kyrka, Botaniska)
2001  Bjärke (med Bjärke hbf)
2007  Nybyggda områden i Alingsås (med Alingsås hbf)
2008  Öckerö (Fiskerimuseet, hembygdsgården)
2009  Skara, Västergötlands museum, Forshems k:a och gästgivaregård, Falkängens hantverksby, Husaby (Uno Boman)
2010  Skara, Hornborgasjön runt, Mösseberg, Gudhem, Götala (Uno Boman)
2011 Valle härad och Vadsbobygden, Flämslätts stiftsgård och Odensåkers vackra hembygdsgård
2012 Brandstorps hembygdsgård, Hjo
2013 Hällristningar i Tanum. Skredviks, Herrestads och Högås Hembygdsförening i Bången.
2014 Tjörn Bräcke hembygdsgård
2015 Lekåsa Hembygdsgård, Hembygdsmuseet i Larv, studiebesök på  Arentorps mjölkgård.
2016 Orust, Kungsvikens båtvarv, Nösund,